Strojenie instrumentu to podstawowa czynność wykonywana przez stroiciela przy obsłudze pianina lub fortepianu. Strojenie instrumentu polega na nadaniu odpowiedniego naprężenia strunom, które wprawione w ruch wybrzmiewają na odpowiedniej częstotliwości, gwarantując odpowiednie współbrzmienia. Instrumenty powinny być strojone raz w roku, ale przy intensywnym użytkowaniu zaleca się stroić raz na pół roku, lub częściej w zależności od indywidualnych potrzeb. Na trwałość stroju wpływ ma kilka czynników – wahania temperatury powietrza, stan techniczny instrumentu oraz intensywność użytkowania.
Regulacja mechanizmu oraz klawiatury jest skomplikowanym oraz bardzo precyzyjnym zajęciem, przez ilość współpracujących ze sobą elementów, które muszą współdziałać ze sobą w ściśle określonych parametrach. Prawidłowo wyregulowany instrument pozwala cieszyć się pełnią swoich możliwości artykulacyjnych oraz dynamicznych. Wystarczy, że jeden z elementów mechanizmu lub klawiatury pracuje nieprawidłowo powodując trudności w wydobyciu dźwięku z instrumentu.
Transport instrumentów jest zajęciem trudnym. Przenoszenie instrumentu przez niedoświadczone osoby stwarza niebezpieczeństwo uszkodzenia instrumentu oraz otoczenia, ale przede wszystkim może powodować zagrożenie dla ich zdrowia i życia, oraz osób znajdujących się w pobliżu. Tylko doświadczony i zgrany zespół może zagwarantować bezpieczny i sprawny transport Waszego instrumentu.
Intonacja jest wieloetapowym procesem zmieniającym barwę dźwięku w instrumencie. Odbywa się to przez zmiękczanie lub utwardzanie główki młotka. Dzięki intonacji można dostosować barwę instrumentu do potrzeb klienta.
Zajmuję się konserwacją instrumentów klawiszowych, z uwzględnieniem różnych aspektów, takich jak akustyka, materiały, budowa mechaniczna i technologie produkcji.